Ieškoti

Pasaulinė Alzheimerio diena


© Alzheimer's Disease International


Šiandien - Pasaulinė Azlheimerio Diena!


Kasmet vis daugėja žmonių, paveiktų demencijos, Alzheimerio bei kitų neurodegeneracinių ligų. Pasaulinės Alzheimerio ligos ataskaitos duomenimis daugiau nei 46.8 milijonų žmonių kenčia nuo demencijos (Alzheimerio liga - viena iš demencijos manifestacijų) visame pasaulyje ir manoma, kad šie skaičiai padvigubės iki 2030-ųjų (Prince et al., 2015) reikšmingai veikdami visuomenės sandarą.


Demencija tai apibendrinamasis terminas neurokognityvinėms ligoms, dažniausiai išsiskiriančioms suprastėjusia atmintimi, asmenybės pokyčiais bei sutrikusiais mąstymo procesais, paveikiančiais kasdienių funkcijų vykdymą. Tarp šių ligų ir pradinė progresyvinė afazija, galinė žievinė atrofija, frontotemporalinė demencija, demencija su Lewy kūneliais, vaskuliarine demencija bei Alzheimerio liga, visos besiskiriančios etiologija (ligos kilme), progresavimo (simptomų prastėjimo) greičiu, simptomais bei gydymo variantais.


Demencijos visuomenėje veikia kiekvieną: ir pacientus, ir jų šeimas, darbdavius ir kolegas, kaimynus ir draugus psichologine, laiko bei ekonomine prasmėmis. Amžius yra didžiausias rizikos faktorius šioms ligoms, o demografiniai pokyčiai lems, kad į demencijos rizikos grupę pateks vis daugiau žmonių Lietuvoje, ir visame pasaulyje.


Pagal naujausius, vos prieš mėnesį paviešintus tyrimus, net 40% pasaulyje užfiksuotų demencijos atvejų galėtų būti išvengta arba nutolinta keičiant ir modifikuojant 12 sąlygų: mažinant kraujo spaudimą (arba per sveiką gyvenseną (mitybą bei sportą), arba vaistais jei hipertenzija jau aktyvi), didinant išsilavinimą (arba formaliai, arba nuolat besimokant neformaliais metodais: skaitant, mokantis internete), mažinant klausos sutrikimus (laiku reaguojant į klausos prastėjimą, vengiant ypač triukšmingų aplinkų), mažiau rūkant, mažiau sveriant (ypač svarbus mažesnis riebalų kiekis liemens srityje), kontroliuojant diabeto riziką bei cukraus kiekį kraujyje (kai diabetas jau nustatytas), daugiau judant, mažiau sergant depresija (kurią sąlygoja daug kitų čia minimų faktorių ir su kuria kovoti efektyviausia kreipiantis į profesionalus), didinant socialinio bendravimo kiekybę ir kokybę (palaikant santykius su artimais žmonėmis, draugais). Naujausi faktoriai: mažinant vartojamo alkoholio kiekį, traumatinių smegenų žalojimų kiekį (pvz. smegenų sutrenkimai sporte) bei oro taršą (The Lancet Commission, 2020).


Pastebėta, kad net maži pokyčiai, tokie kaip šiek tiek paįvairėjusi mityba, net po daug metų nutrauktas rūkymas, keliais alkoholiniais vienetais sumažėjęs vartojimas bei keliais susitikimais pagausėjęs socialinis ratas teigiamai mažina demencijos riziką, todėl šiuos pokyčius skatinti savyje ir savo aplinkinių rate naudinga bet kuriame gyvenimo etape.

Mums rūpi sveika visuomenė; ir kiekvienas jos narys.


Nuo demencijos neapsaugotas nei vienas ir visi su bent viena jos atmainų, deja, susidursime tiesiogiai. Todėl kviečiame dalintis informacija, jungtis prie mūsų tinklo ir prisidėti prie iniciatyvų, siekiančių skleisti žinias bei kurti socialiai angažuotas aplinkas gyvenantiems su įvairiomis smegenų sveikatos būklėmis: https://www.integrativeneuroscience.org/

Daugiau info apie Alzheimerio ligą:

https://www.youtube.com/watch?v=YutJ_c4Y0dk&ab_channel=15min

https://www.youtube.com/watch?v=BdhelwuLm0Y...

Lancet komisijos straipsnis apie demenciją bei jos rizikos faktorius (anglų k.): https://www.thelancet.com/.../PIIS0140-6736(20.../fulltext

Plačiau apie neuromokslus: https://www.youtube.com/watch?v=QNMT0jEjm-U...