Ieškoti

NeuroPace - Epilepsijos priepuolių neutralizavimas jų atsiradimo vietoje

Liepos mėnesio kompanija - neuromokslai ir verslas


INA vardu parengė Matas Vitkauskas

Redagavo: Laura Simanavičiūtė, Edita Lenkauskaitė, Dr. Laura Bojarskaitė ir Karolis Degutis.


Problema?


Epilepsija yra liga kurios metu pasireiškia nenormalūs smegenų elektriniai iškrūviai galintys sukelti raumenų traukulius ir kitus simptomus. Ši liga yra dažnai pasitaikantis sutrikimas - apytiksliai 1% visos pasaulio populiacijos kenčia nuo šios ligos. Iš šio 1% net apie 30 - 40% pacientų turi vaistam atsparią epilepsijos formą. Istoriškai, pasirinktinė epilepsijos operacija būdavo dažniausias pasirinkimas žmonėms, sergantiems šia sunkesne epilepsijos forma. Operacija padėdavo beveik 62% atvejų, kuomet asmenys daugiau nebepatirdavo epilepsinių traukulių. Chirurginės intervencijos, kaip žinia, turi savų rizikų ir kartais nėra galimos dėl potencialių neurokognityvinių operacijos pasekmių (pvz. laikinosios atminties praradimas).


Produktas?


NeuroPace yra kompanija, įsikūrusi Kalifornijoje ir kurianti elektrostimuliavimo prietaisą, vadinamą RNS System (angl. Responsive Neuro Stimulation, liet. vertimas neurostimuliacija su atgaliniu ryšiu). Kompanija teigia, kad jų medicininis prietaisas 90% sumažina epilepsinių priepuolių gausą beveik kas trečiam klinikinių bandymų dalyviui. Bet kaip gi tai veikia?


RNS system yra rekomenduojamas tuomet, kai bent du priešepilepsiniai vaistai nepadeda sumažinti dažnų traukulių skaičiaus. Tyrimai rodo, kad jei pacientui neveikia 2 skirtingi vaistai nuo traukulių, statistiškai egzistuoja 5% tikimybė, kad traukulius apskritai galima paveikti vaistais. RNS system susideda iš stimuliatoriaus, implantuojamųjų elektrodų bei bevielio mini-kompiuterio. Stimuliatorius, kuriame yra baterijos ir radijo ryšys signalų procesavimui bei programavimui, yra implantuojamas pro skylę paciento galvoje. Stimuliatoriai yra sujungiami plonais laidais su elektrodais, kurie gali būti įkurdinti tokiose giliose smegenų struktūrose, kaip hipokampas. Tiksli vieta, kur dedami elektrodai, dažniausiai priklauso nuo to, iš kur smegenyse kyla traukuliai.


Naudojant elektrokortikografiją (angl. Electrocorticography (ECoG)), RNS sistema aptinka specifinį smegenų aktyvumą sukeliantį traukulius, dar prieš jiems prasidedant. Tuomet prietaisas stimuliuoja giliąsias smegenų struktūras elektrodais. Elektros impulsai siekia nuo 1 herco iki net 333 herco dažnio bei vyrauja tarp 1 miliAmpero iki 12 miliAmperų. Neuromokslininkai vis dar diskutuoja, kaip būtent giliųjų smegenų struktūrų stimuliavimas sustabdo beprasidedančius traukulius. Tokio tipo stimuliacija yra pritaikyta daugelyje kitų neurologinių ligų, kaip kad Parkinsono liga ar depresija.


Iliustracija 1: RNS system paciento smegenyse peršviestose rentgeno spindulių. Šaltinis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4598207/


Iliustracija 2: Mikrovoltų (elektrinės įtampos) duomenys parodantys kylančius traukulius ir kaip stimuliacija atsato įprastą smegenų įtampos režimą. Šaltinis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4598207/


Komanda?


NeuroPace yra komercinio lygmens neuromokslų kompanija, tad pagrindiniai šio verslo žmonės taip pat yra patyrę verslininkai bei gerbiami epilepsijos medicinos ekspertai. Išskirčiau dvi figūras - generalinis NeuroPace direktorius Micheal Favet ir generalinė medicinos ekspertė - Dr. Marth Morell.

Micheal Favet eina NeuroPace generalinio direktoriaus pareigas tik nuo 2019 metų, nors valdybos nariu yra nuo 2016 metų. Favet turi daug verslo ir korporatyvinės organizacinės patirties, nes beveik visą savo karjerą dirbo verslo operacijų vadovu dvejose kitose medicininėse kompanijose.

Dr. Morell yra klinikinė neurologijos profesorė Stanfordo universitete nuo 2004 metų. Jos specializacija - epilepsija. Ji taip pat yra dviejų epilepsijos tyrimų centrų - vieno Kolumbijos universitete New Yorke, kito Stanforde, direktorė.


Ateitis?


Neuropace deklaruoja pritraukę 238 milijonus JAV dolerių. Jų pagrindinis produktas, RNS system, yra sulaukęs maisto ir vaistų asociacijos (angl. Food and Drug Administration (FDA)) patvirtinimo. Savo dabartinį produktą Neuropace pristato kaip naujos kartos epilepsijos gydymą, kuris leidžia rinkti asmeninius pacientų traukulių duomenis norint personalizuoti ir sukurti individualius gydymo planus. Kompanija labai neseniai pradėjo pardavinėti savo akcijas viešai (Balandžio 22, 2021). Pradinė akcijos kaina buvo 17.00 $, o per artimiausius mėnesius yra numatoma, kad ji gali kilti iki 27.75$. Finansai, surinkti iš akcijų pardavimo, greičiausiai bus nukreipiami į naujų produktų vystymo projektus.

Iliustracija 3: NeuroPace - epilepsijos priepuolių neutralizavimas jų atsiradimo vietoje. Parengė: Adelė Tiuchtaitė.

 

https://www.crunchbase.com/organization/neuropace

https://www.neuropace.com/patients/neuropace-rns-system/#how-it-works

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4598207/

https://www.mobihealthnews.com/news/neurostimulation-system-maker-neuropace-files-go-public

https://www.globenewswire.com/news-release/2021/04/22/2214658/0/en/NeuroPace-Inc-Announces-Pricing-of-Initial-Public-Offering.html