Ieškoti

Neuralink - Vartotojams patogūs smegenų-mašinos sąsajos prietaisai

Liepos mėnesio kompanija - neuromokslai ir verslas

INA vardu parengė Matas Vitkauskas

Redagavo: Laura Simanavičiūtė, Edita Lenkauskaitė, Dr. Laura Bojarskaitė ir Karolis Degutis


Komanda?


Pirmasis neuroverslas liepos kampanijoje yra bene žinomiausia neuromokslų įmonė - Elono Musko Neuralink. Neuralink apžvalga, kaip ir pridera, turėtų būti pradedama nuo jos vieno iš įkūrėjų - Elono Musko. Pastarasis yra visiems žinomas kaip verslininkas, gebantis į pasaulines rinkas atvesti idėjas, kuriomis iš pradžių mažai kas tiki: elektromobiliai, saulės energija ar komercinis keliavimas kosmose. Naujausias Musko tikslas - sukurti patogų ir kasdienei veiklai pritaikytą smegenų-kompiuterio sąsajos prietaisą, leisiantį kontroliuoti mus supančius elektroninius prietaisus savo mintimis.


Problema


Pirminė sprendžiama problema - pilnai paralyžiuotų asmenų įgalinimas. Ilgailaikėje perspektyvoje yra numatoma, kad Neuralink galėtų padėti žmonėms, kenčiantiems nuo somatosensorinių, klausos bei regos nepakankamumų.


Produktas?


Pagrindinis Neuralink produktas - monetos dydžio prietaisas pavadinimu Link (liet. sąsaja). Link yra mažo dydžio ir implantuojamas, o vėliau - induktyviai pakraunamas prietaisas, turintis daug mažų elektrodų, kurie gali pamatuoti paciento smegenų signalus. Šios technologijos veikimo principas ganėtinai paprastas. Minėti elektrodai turi aptikti neuroninius paciento smegenų impulsus, o mašininio mokymosi algoritmas turi juos iškoduoti. Iškoduotas signalas galiausiai perduodamas į asmens kompiuterį ar telefoną. Prietaisas turėtų išmokti koks smegenų signalas reiškia “įjunkti Facebook” ir koks reiškia “paskambinti Jonui”. Link turėtų būti pritaikytas komerciniams pardavimams, nes prietaisas galėtų pats pasikrauti miego metu prie lovoje pritaisyto indukcinio kroviklio. Visi norintys šį produktą galėtų 30 minučių bėgyje implantuotis artimiausiose ligoninėse (tiesa pasakius, Neuralink taip pat kuria technologiją, leisiančią pagreitinti Link implantavimą).

Iliustracija 1: Elektroniai Link “viduriai”. Šaltinis: https://neuralink.com/approach/


Ateitis?


Svarbu pabrėžti, kad hiperbolė egzistuoja visada, kai kalba sukasi apie Elono Musko vardą. Viena svarbiausių Neuralink produkto limitacijų yra galimas randų susidarymas aplink implantą. Gliozė, glijos ląstelių neigiama reakcija į elektrodų sukeltą žalą smegenims ilgalaikėje perspektyvoje gali izoliuoti elektrodus ir suprasti signalo kokybę. Tikėkimes, kad Neuralink pagrindinio investuotojo žvaigždės statusas pritrauks daugiau investicijų į šią įdomią sritį. Neuralink dabartinis biudžetas yra nei daug nei mažai - 158 milijonai JAV dolerių.

Iliustracija 2: Neuralink - Vartotojams patogūs smegenų-mašinos sąsajos prietaisai. Parengė Adelė Tiuchtaitė

 

Šaltiniai:

https://www.medicaldevice-network.com/features/neuralink-fact-fiction/

https://www.crunchbase.com/organization/neuralink/company_financials

https://neuralink.com/approach/