Ieškoti

Flow neuroscience - Neinvazinė smegenų-mašinos sąsaja, skirta gydyti depresiją

Liepos mėnesio kompanija - neuromokslai ir verslas

INA vardu parengė Matas Vitkauskas

Redagavo: Laura Simanavičiūtė, Edita Lenkauskaitė, Dr. Laura Bojarskaitė ir Karolis Degutis.


Problema?


Depresijos gydymas yra sudėtingas. Maždaug trečdalis depresija sergančių pacientų visiškai nereaguoja į gydymą įprastai naudojamais antidepresantais. Kita problema depresijos gydyme yra ta, kad daugelis depresija sergančių asmenų tiesiog nesikreipia ir neieško gydymo. Neseniai atliktame tyrime buvo apklausti 595 dalyviai, kurie buvo įvertinti kaip esantys arti depresijos ribos, tačiau pažymėjo, kad nėra gydomi nuo šios ligos. Daugiau nei 55,3% teigė nenorintys kreiptis pagalbos į specialistus. Tai siejama su įvairiomis stigmomis ir finansiniais klausimais, susijusiais su terapija.


Produktas?


Flow iš esmės siūlo elegantišką sprendimą - gerai suprojektuotą programėlę ir Flow įrenginį, kuris silpnais elektriniais impulsais stimuliuoja smegenis. Programa turėtų leisti pakeisti psichoterapiją ir padėti naudotojams pakeisti savo įpročius, kol vyksta gydymas. Prietaisas naudoja neinvazinę techniką, vadinamą transkranijinė tiesioginės srovės stimuliacija (angl. trancranial direct current stimulation arba tDCS).

Flow ausinės teikia švelnius elektrinius signalus, kad atkurtų smegenų ląstelių aktyvumą regione, dažnai susijusiame su depresija, vadinamu dorsolateraline prieškaktine žieve. Gydymą sudaro 30 minučių trukmės stimuliacijos seansai. Pirmas 3 savaites stimuliuojama 5 kartus per savaitę, o paskui - 1 ar 2 kartus per savaitę tiek ilgai, kiek reikia. Stimuliacijos metu pacientai pastebi tik nedidelį dilgčiojimą. 85% Flow vartotojų jaučia depresijos simptomų palengvėjimą jau po 3 savaičių.

Flow teigia, kad 81% vartotojų patiria dėmesio, nuotaikos ir optimizmo padidėjimą, o 30% - visiškai įveikia depresiją. Svarbu tai, kad šie įrodymai yra pagrįsti ne klinikiniais tyrimais naudojant Flow ausines, bet jų pačių atlikta vidine analize. INA narys Karolis Degutis, kuris specializuojasi kognityvinių neuromokslų srityje, taip pat skeptiškai vertina tokius milžiniškus efektų dydžius, nes kaukolė yra labai prasta elektros laidininkė. Tai reiškia, kad elektrinė stimuliacija į tikslinę sritį gali būti išskleista per didesnį smegenų plotą ir gali nepasiekti depresijos šaltinio.

Iliustracija 1: Laikuojuosta vaizduojanti Flow antidepresantinius efektus. Šaltinis: https://flowneuroscience.com/

Ateitis?


Tai labai jaunas neuromokslų startuolis, tad prognozuoti sunku. Iki šiol Flow sugebėjo surinkti 2,6 mln. dolerių, o tai yra gera pradžia. Jie taip pat neseniai paskelbė įsigiję kompaniją, vadinamą Halo technology, kuri specializuojasi ausinių, kurios pagerina garso perdavimo našumą, kūrime ir gamyboje. Manoma, kad šis žingsnis leis Flow patobulinti savo technologijas ir pradėti gydyti kitus sutrikimus, kurie dažniausiai būna gretutiniai su depresija. Vis dėlto svarbiausias dalykas Flow ateičiai turėtų būti parodyti aiškius, recenzuojamus klinikinius tyrimus, kurie parodo jų išradimo efektyvumą namų aplinkoje.


Komanda?


Kompanijos steigėjai yra du švedai - Danielis Manssonas ir Erikas Rehnas. Tai yra jų pirmasis startuolis, nors pranešama, kad Erikas Rehnas turėjo tam tikros patirties su ankstyvaus etapo startuoliais Silicio slėnyje. Danielis yra klinikinis psichologas, o tai yra labai naudinga kuriant Flow programą. Jie neseniai gavo investiciją iš rizikos kapitalo įmonės, vadinamos Khosla ventures. Ši rizikos kapitalo įmonė specializuojasi technologinių produktų kūrimo srityje, o tai reiškia, kad jų patirtis tikrai galėtų būti naudinga plečiant Flow gamybos apimtis.

Iliustracija 2: Flow neuroscience - Neinvazinė smegenų-mašinos sąsaja, skirta gydyti depresiją. Parengė Adelė Tiuchtaitė.

 

Šaltiniai:

https://flowneuroscience.com/

https://www.youtube.com/watch?v=OITljm4RjZ8&t=16s&ab_channel=BBCClick

https://www.mobihealthnews.com/news/flow-neuroscience-buys-fellow-brain-stimulation-company-halo

https://www.khoslaventures.com/philosophy/what-we-work-on

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5716254/