Ieškoti

2021 metai | Restrospektyva

Pakuodami ir dėliodami dovanas, kartu pakuojame ir dėliojame 2021 metų atsiminimus


Artėjant metų pabaigai, sustojame ir skiriame laiko apžvelgti spalvingą praėjusių 12 mėnesių kelionę.

Visų pirma, norime skirti laiko padėkai, padėkai Jums, kad jau daugiau nei metus esate kartu su INA. Už INA veiklų ir turinio yra komanda aktyvių narių, kurie pradėjo nuo prisijungimo prie tinklo, o vėliau susisiekė ir prisidėjo prie mūsų darbo daugiau, ir esame jiems nepaprastai dėkingi už darbą visus praėjusius metus.


Na, o dabar norime dar kartelį leistis į retrospektyvią kelionę kartu su Jumis ir aplankyti bei prisiminti ką INA pasiekė ir nuveikė per 2021- uosius metus.


 

Sausio mėnesį pradėjome smegenų treniruotėmis! Visą mėnesį, kasdien, beveik tūkstantis sekėjų įsitraukė į įvairias, smegenis mankštinančias užduotis, kurios padėjo pradėti metus energingai ir sveikai. Užduotis ruošė bei iliustracijas kūrė mūsų komandos narė dr. Laura Bojarskaitė su visos INA komandos pagalba.


Vasario mėnesį norėjome susipažinti bei supažindinti Jus su INA - mūsų tikslais, veikimo principais bei, žinoma, vieniems su kitais. Vasario mėnesį virtualiai vedėme pirmąjį narių susipažinimo vakarą, per kurį pagaliau galėjome susipažinti su kai kuriais iš Jūsų artimiau. Renginį vedė mūsų komandos narė Aušra Visockė su visos INA komandos pagalba. Iliustracijas kampanijai ruošė INA grafinė dizainerė Adelė Tiuchtaitė.


Kovo mėnesį griovėme 8 mitus apie psichologinę sveikatą! Supažindinome Jus su aštuoniais, dažnai girdimais mitais Lietuvoje ir dalinomės mokslininkų bei medikų patirtimis bei duomenimis apie juos, stengdami parodyti, kad galbūt viskas nėra taip jau paprasta, kaip dažnai pristatoma tuose mituose. Mitus tyrė ir griovė INA komandos narė Kristina Šveistytė su visos INA komandos pagalba. Iliustracijas kampanijai ruošė INA grafinė dizainerė Adelė Tiuchtaitė.


Balandžio mėnesį gilinomės į tai, kas yra neuroįvairovė ir kaip su ja susiduriame kasdien. Kadangi neuroįvairovė apima patirtis, kurios dažnai pažįstamos tik tiems, kurie su jomis gyvena, dalinomės ne tik moksliniu, tačiau ir meniniu turiniu, kuris leidžia mums pamatyti neuroįvairias patirtis kitomis akimis. Mėnesio pabaigoje kartu su Lietuvos autizmo asociacija “Lietaus vaikai” organizavome virtualią filmo “Nematomosios” peržiūrą bei atvirą diskusiją su autizmu sergančiais dalyviais, į kurią susirinko daugiau nei 300 narių! Neuroįvairovės sritis tyrinėjo ir aprašė INA bendrasteigėjos Laura Stankevičiūtė ir Emilė Radytė su visos INA komandos pagalba. Meninį turinį neuroįvairovės sritims rinko ir rekomendavo visa INA komanda ir nariai. Iliustracijas kampanijai ruošė INA grafinė dizainerė Adelė Tiuchtaitė. Gegužės mėnesį kvietėme visus tapti tyrinėtojais ir leistis į įspūdžių kupiną ekspediciją po smegenis. Apkeliavome tokias egzotiškas vietas kaip hipokampas, gumburas, fusiforminis veidų regionas, insula bei daug kitų. Šioje kelionėje mus vedė INA komandos nariai dr. Laura Bojarskaitė bei Karolis Degutis. Iliustracijas kampanijai ruošė INA grafinė dizainerė Adelė Tiuchtaitė. Birželio mėnesį kalbėjome apie skausmą. Skausmas, nors kažkokia forma pažįstamas kiekvienam, pasireiškia skirtingais, dažnai sunkiau atpažįstamais ar iš išorės matomais būdais. Todėl kvietėme interviu patirtimis dalintis gydytojus neurologus bei psichiatrus. kalbant apie lėtinį, psichosomatinį bei migrenos skausmus. Turinį ruošė ir interviu vedė INA komandos narė Aušrinė Damušytė su visos INA komandos pagalba. Iliustracijas kampanijai ruošė INA grafinė dizainerė Adelė Tiuchtaitė. Liepos mėnesį apžvelgėme verslus, kurie bando spręsti neurotechnologijų pritaikymo problemas iš verslo perspektyvos. Išsami apžvalga palietė įvairius neuroverslus nuo startuolių, kuriančių implantuojamų ar neimplamantuojamų smegenų-kompiuterio sąsaja paremtus produktus, ar neuroverslus, naudojančius neuromokslus įvairiuose žaidimuose iki didžiųjų neuromokslo milžinių, farmacijos kompanijų investuojančias į neurodegeneratyvių bei psichiatrinių ligų gydymą. Šias pastarųjų metų naujoves pristatė Matas Vitkauskas, kartu su redaguotojų komanda - Laura Simanavičiūte, Edita Lenkauskaite, Dr. Laura Bojarskaite ir Karoliu Degučiu.


Rugpjūčio mėnesį INA komanda džiaugėsi saule ir geru oru, kaupdamasi rugsėjo mėnesį startuojančiam pirmam INA klinikinio pobūdžio projektui ,-Atminties kavinėms,- ir ruošdama turinį didžiausiam INA narių renginiui - spalio mėnesio Neuromaratonui. Rugsėjo mėnesį startavo mūsų pirmasis klinikinis ir socialinis projektas ,,Atminties kavinės” - vieta bendruomenei dalintis žiniomis ir patirtimi apie Alzheimerio ligą bei demenciją. Kas mėnesį vykstančias Atminties kavines, kurias paruošėme su jų steigėju Dr Bere Miesen, įkūrusiu šią psichosocialinę intervenciją prieš 20 metų, pradėjome kavinėje ,,Pirmas blynas”, o vėliau persikėlėme į ,,MO muziejų”. Šių susitikimų metų neoficialioje aplinkoje prie kavos ar arbatos puodelio skiriame laiko edukacijai apie Alzheimerio ligą ir demenciją, taip pat ekspertai padeda atsakyti į lankytojų - pacientų bei jų globėjų - rūpimus klausimus. Na, o svarbiausia dalis, tai dalijimasis džiaugsmais ir rūpesčiais, mokymasis vieniems iš kitų bei buvimas ir palaikymas kartu. Šią veiklą tęsime ir 2022 metais paramos iš “AbbVie” dėka ir kiekvieno iš Jūsų suteikta 1.2% parama mūsų veiklai. Prie kavinės pasiruošimo, planavimo ir koordinavimo ypač prisidėjo INA komandos narė Monika Budrytė, prie kavinių įgyvendinimo ir tęstinumo ypač prisideda ir kasdien dirba INA komandos narės Rugilė Žickytė, dr. Eglė Steponavičienė, Emilija Belousova, Eglė Padaigaitė, Sigita Andriukevičiūtė, Nijolė Jakubaitienė, Jurgita Žalgirytė-Skurdenienė, Monika Žilionė, ir daug kitų. Spalio mėnesį pagaliau sulaukėme ilgai brandinto INA Neuromaratono! Neuromaratonas - tai tūkstantį dalyvių virtualiai ir gyvai pritraukusi INA vieša konferencija kiekvienam, norinčiam neuromokslus pažinti giliau. Neuromaratoną pradėjome nuo rytinių neurosuktinio tinklalaidžių su Matu, kuriose turėjome progą išgirsti daugiau apie lietuvių neuromokslininkų patirtis bei perspektyvas. Per pietus, turėjome neuromokslų ‘crash course’ tiems, kurie norėjo ne tik greitai sužinoti kelis bazinius dalykus apie neuromokslą, tačiau ir pamatyti, kaip tai galima pritaikyti kasdienybėje. Taip pat turėjome progą seminaruose pakalbėti apie tai, kaip neuromokslų trajektorija kito Lietuvoje su laiku bei kaip keičiasi žmonių smegenys gyvenimo eigoje. Su MO muziejaus pagalba, į filmo “Tėvas” peržiūrą ir diskusiją susirinko daugiau nei nei 100 dalyvių, kurie turėjo progą išgirsti apie INA Atminties kavinių projektą bei pasidalinti juo su tais, kuriems to reikia labiausiai. Džiaugiamės matydami, kiek Lietuvoje yra susidomėjimo neuromokslų sritimi bei taikymu! Neuromaratono turinį rengė ir koordinavo INA komandos narė dr. Laura Bojarskaitė, tinklalaides ir ‘crash course’ ruošė ir vedė INA komandos narys Matas Vitkauskas, networking’o veiklas vedė INA komandos narė Aušra Visockė su visos INA komandos pagalba. Iliustracijas kampanijai ruošė INA grafinė dizainerė Adelė Tiuchtaitė.


Lapkričio mėnesį kalbėjome plačiau ir giliau apie vieną iš labiausiai paplitusių ir mirtį nešančių psichiatrinių ligų - valgymo sutrikimus. Žinant, kad visuomenėje paplitę daug mitų apie valgymo sutrikimus, praėjusį mėnesį siekėme juos kvestionuoti pasitelkiant mokslinę, klinikinę bei asmeninę perspektyvas. Griovėme mitus apie valgymo sutrikimais su moksliniu turiniu, kurį ruošė Vaiva Milašiūnaitė, o taip pat pradėjome ,,Neuropokalbius prie kavos puodelio" - INA tinklalaidę, kur kalbamės apie neuromokslus, gyvenimą ir viską tarp jų. Šį mėnesį joje kalbinome mokslininkus, psichiatrus, psichologus bei žmones, gyvenančius su valgymo sutrikimais, kad pamatytume šiuos sutrikimus iš visų kampų. Tinklalaides ruošė bei pašnekovus kalbino INA bendrasteigėjos Laura Stankevičiūtė ir Emilė Radytė su visos INA komandos pagalba. Iliustracijas kampanijai ruošė INA grafinė dizainerė Adelė Tiuchtaitė. Gruodžio mėnesį kvietėme visus rūpintis savo psichologine sveikata ir stiprinti psichologinį atsparumą. Iki Kalėdų kasdien pateikiame po įdomų faktą ar patarimą apie psichinę sveikatą bei kaip ją saugoti. Pirmąją savaitę skyrėme mokslu grįstiems gyvenimo būdo patarimams, kurie galėtų padėti išvengti arba sumažinti psichinės sveikatos problemų riziką. Antrosios savaitės metu kalbėjome apie vieną dažniausiai pasitaikančių psichinės sveikatos problemų – nerimą bei apžvelgėme savipagalbos būdus, kurie galėtų padėti su juo susidoroti. Trečioji savaitė buvo skirta šiuolaikinės visuomenės fenomenui - perdegimo sindromui. Supažindinome, kaip atskirti perdegimo būseną, kas vyksta mūsų kūnuose ir smegenyse bei pristatėme neuromokslu grįstus kasdienius patarimus, kurie padės išlaikyti balansą tarp darbo ir asmeninio gyvenimo. Paskutiniąją, prieššventinę savaitę skiriame nepatogių emocijų bei santykio su savimi temų nagrinėjimui. Psichologinės sveikatos Advento kalendorių kūrė Eglė Padaigaitė, Sigita Andriukevičiūtė, Laura Stankevičiūtė, Rugilė Žickytė, Eglė Adamonytė ir Edita Tamulienė.


 

Esame be galo laimingos matydamos, kad pirmieji INA veiklos metai buvo pilni patirčių ir turinio, kuris plėtė mūsų komandos narių, viso INA tinklo ir sekėjų akiratį ir tikimės, kad bent dalis mūsų darbo pasiekė kiekvieną iš Jūsų. Norime pasidžiaugti, kad 2022-aisiais metais prižadame, kad matysite dar daugiau INA veiklų mūsų jau pradėtomis vizijos - visuomenės edukacijos, klinikinio vystymo bei visuomeniško įtraukimo - kryptimis. 

Na ir pabaigai, norime pristatyti ir dar kartą padėkoti visiems, kurie nuolat dirbo ir kūrė kartu su mumis - Jums visus šiuos 2021 metus! Ačiū dr. Laurai Bojarskaitei ir Editai Lenkauskaitei, kurios koordinavo edukacinio bei švietiminio turinio kūrybą visus 2021-uosius metus, Rugilei Žickytei ir Monikai Budrytei, kurios koordinavo klinikinių inovacijų projektų vystymą bei įgyvendinimą, Kristinai Šveistytei ir Deimantei Kavaliauskaitei, kurios koordinavo ir vystė visuomeninio įsitraukimo veiklas bei tyrimus. Ačiū INA grafinei dizainerei Adelei Tiuchtaitei, kuri suteikė INA vizualinį identitetą ir palaiko visą mūsų kuriamą turinį vizualizacijų ir iliustracijų kūrimu. Ačiū Matui Vitkauskui, kuris ruošė kas dvi savaites skaitytojus pasiekiančius straipsnius apie inovacijas neuromoksluose bei daug kito edukacinio turinio. Ačiū Aušrinei Damušytei, Laurai Simanavičiūtei bei Algei Bielinytei už tai, kad mūsų tekstuose pridėjo kablelių ir taškų, siekiant mūsų turinį daryti prieinamesniu skaitytojams. Ačiū Sigitai Andriukevičiūtei už jos nenuilstamą kūrybiškumą bei atsakingumą kuriant bei prižiūrint visą INA socialinių medijų (ypač Instagram!) turinį, siekiant Jus įtraukti į mūsų veiklas. Ačiū Daivai Lubinskaitei-Trainauskienei už jos atsakingą kiekvieno naujienlaiškio Jums ruošimą ir INA palaikymą strateginėse kryptyse. Ačiū Cristopher Moller ir Smilčiui Žilinskui už jų palaikymą IT ir INA svetainės kūrime. Ir žinoma, didelis ačiū visiems INA komandos nariams, kurie jau dabar atsakingai ruošia kampanijas ateisiantiems metams bei prisideda prie mūsų veiklų tvarumo, Jurgita Žalgirytė-Skurdenienė, Eglė Padaigaitė, Aušra Visockė, dr. Eglė Steponavičienė, Jamie Hendy, Karolis Degutis, Liucija Vaicenavičiūtė, Monika Žilionė, Nijolė Jakubaitienė, Agota Žebrauksytė ir kiti. Ačiū, kad esate kartu, ir nekantraujame augti, mokytis ir plėsti neuromokslą toliau. 

Su šiltais ir Kalėdiniais linkėjimais,

INA bendrasteigėjos Laura ir Emilė